واکنش دارویی

دی ۱۱, ۱۳۹۶ توسط مدیریت0

واکنشهای دارویی یک واکنش ناخواسته و غیر قابل پیش بینی و دور از انتظار اهداف درمانی داروها می باشد. واکنشهای نامطلوب دارویی راadverse drug reaction   می نامند.  ADR یک پیامد اجتناب ناپذیر از درمانهای دارویی می باشند که باعث مورتالیتی و موربیدیتی در بیماران می گردد.  ADR تقریبا در 2-3 % از بیماران بستری در بیمارستان دیده شده ولی تنها 2% آنها شدید و کشنده می باشد. همچنین ADR حدود2% بیماران مراجعه کننده به دپارتمان های درماتولوژی و حدود 5% بیماران بستری در سرویس درماتولوژی را شامل می شود . واکنش داروئی در زنان بیشتر از مردان دیده شده و با افزایش سن و افزایش تعداد داروی مصرفی ، بیشتر رخ می دهد.

ADR به اشکال کلینیکی مختلفی بروز می نماید که عبارتند از خارش ، راش ماکولوپاپولر، کهیر و آنژیوادم ،آنافیلاکسی ،  بثورات ثابت دارویی (fixed drug) ، واکنشها فتوتوکسیک و فتوآلرژیک، اریتم مولتی فرم ،استیونس جانسون ، TEN  ، درماتیت اکسفولیاتیو ، Acute Generalized Exanthematous Pustulosis ،Serum sickness و اریترودرمی می باشد.

موارد  شدید ADR شامل آنژیوادم ، آنافیلاکسی ،SJS  و TEN  ممکن است با مرگ و میر همراه باشند.  تشخیص انواع واکنش داروئی براساس کلینیک ، ارتباط بین خوردن دارو و شروع راش  و یافته های پاتولوژیک می باشد. بخاطر تشابه با اگزانتم ویرال ، بیماریهای  کلاژن واسکولر ، عفونت باکتریال ، پسوریازیس و بیماریهای اتوایمیون تاولی تشخیص واکنش داروئی آسان نمی باشد ، همچنین یافتن داروی مسئول ایجاد ضایعات مشکل می باشد. نتایج مطالعه ما و ارزیابی آن در کنار بررسی های بسیاری از مقالات نشان می دهد که آنتی بیوتیک ها بویژه بتالاکتام ها و ضد دردهای غیر استروئیدی مثل بروفن، ناپروکسن، مفنامیک اسید و … شایعترین داروهای ایجاد کننده واکنش های داروئی ناخواسته پوستی می باشند. لذا به بیماران توصیه می گردد که از مصرف خودسرانه داروها اجتناب فرمایند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


زمان قرار ملاقات خود را مشخص کنید

سیستم رزرواسیون

شما می توانید از این طریق قرار ملاقات خود را به تفکیک تاریخ و ساعت رزرو نمایید.


رزرو وقت
ما را دنبال کنید

شبکه های مجازیکلیه حقوق این وبسایت برای دکتر قاسم رحمت پور رکنی محفوظ می باشد.

کاری از تیم طراحی صولتیان