خارش سر

دی ۱۱, ۱۳۹۶ توسط مدیریت0

خارش سر یکی از مشکلات شایع در جامعه می باشد که با دانستن مطالبی در مورد آن می توان از مشکلات بدنبال آن رهائی جست. خارش سر علت های متفاوتی دارد اما بیش از آن که یک بیماری باشد، نشانه بیماری است. خارش ممکن است فقط در قسمتی از پوست سر یا در تمام آن وجود داشته باشد. استفاده نادرست از مواد شوینده، شامپوها، انواع رنگ مو و موادی که برای حالت دادن موها مصرف می‏شوند نیز ممکن است فرد را دچار حساسیت پوستی کند که در نهایت باعث خارش می‌شود. خارش سر در کودکان می تواند ناشی از ابتلا به شپش سر باشد که در مهد کودک ها بیماری شایعی است و این کودکان بخصوص دختران در مهد کودک و یا اوایل دبستان به علت عدم رعایت بهداشت یا سابقه مسافرت و اقامت در مسافرخانه ها دچار خارش سر بخصوص در ناحیه پشت گردن می شوند. شپش و بیشتر از آن تخم شپش به صورت دانه های سفید رنگ بر روی موی کودک ایجاد می شود که این تخم ها برخلاف شوره سر جا به جا نمی شوند و محکم به موها چسبیده اند و بایستی برای درمان آن اقدام کرد.

  •   اگزما سبورئیک (اگزما پوسته دار)
  •   پسوریازیس 
  •  شپش سر
  • حساسیت پوست سر 
  •  استرس و اضطراب 
  •  رنگ کردن مو 
  •  شستشو بیش از حد سر
  • بیماریهای پوستی مثل لیکن پلان و لوپوس پوستی و … .
  • بیماریهای سیستمیک مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید، نارسایی کلیوی، کبدی و … .

روشهای مقابله با خارش سر:

 – سر را به اندازه بشویید، بیش از حد سر را با صابون یا شامپو نشویید چرا که با حل کردن چربی های لازم روی پوست سر باعث خشکی و خارش سر می شود.

 – شامپوی مناسب نوع موی خود را انتخاب کنید. شامپوها از سه قسمت یا ترکیب اصلی تشکیل شده اند، اول مواد سورفاکتانت یا پاک کننده ها همان ماده اصلی که باعث تمییز کردن پوست و موی سر می شود. دوم حالت دهنده ها یا کاندیشنرها که به بسیاری از شامپو ها اضافه می شود تا مو بتواند حالت خود را خفظ کند. سومین ترکیب مهم شامپوها کف کننده ها هستند تا احساس رضایت بیشتری برای مصرف کننده ایجاد شود.

 – برای جلوگیری از پوسته شدن و خشک شدن پوست سر شامپوها باید PH مناسب حدود 5/5-5/4 داشته باشند.

 – اگزمای سبوره بیمای شایعی بوده که با درمان قابل کنترل است و افراد مبتلا با استحمام مکرر و استفاده از شامپوهایی که حاوی املاحی مثل زینک پیریتیون، سلنیوم سولفاید، سولفور و کتوکونازول می توانند درمان شوند. در مواردی که شوره شدید باشد استفاده از شامپوهای ضد قارچ می توانند موثر باشد.

 – در صورتیکه مبتلا به پسوریازیس پوست سر هستید باید از شامپوهای مخصوص که در برداشتن پوست سر و رفع التهاب آن موثر است استفاده شود. گاهی لازم است از کورتن های موضعی مثل لوسیون، بتامتازون استفاده شود که باید طبق نظر پزشک باشد.

– در صورتیکه مراقبتهای موضعی مفید نبود و یا خارش عمومی هم وجود داشت استفاده از آنتی هیستامین های خوراکی هم مفید است خصوصا اگر علت خارش آلرژی باشد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


زمان قرار ملاقات خود را مشخص کنید

سیستم رزرواسیون

شما می توانید از این طریق قرار ملاقات خود را به تفکیک تاریخ و ساعت رزرو نمایید.


رزرو وقت
ما را دنبال کنید

شبکه های مجازیکلیه حقوق این وبسایت برای دکتر قاسم رحمت پور رکنی محفوظ می باشد.

کاری از تیم طراحی صولتیان